Zwolnienie dyscyplinarne
Zwolnienie dyscyplinarne, zwane potocznie dyscyplinarką, jest częstym problemem Klientów kancelarii. W tych sprawach prowadziliśmy konsultacje lub negocjacje. Centrum Prawa Pracy brało udział w postępowaniach sądowym oraz zawierało w imieniu Klientów ugody.
Z tego wpisu dowiesz się:
- czym jest i jakie mogą być powody zwolnienia dyscyplinarnego,
- co można zrobić gdy otrzymasz zwolnienie dyscyplinarne,
- ile jest czasu i gdzie składa się odwołanie,
- jakie opłaty należy ponieść przy wnoszeniu pozwu do sądu,
- jak wyliczyć wysokość odszkodowania za zwolnienie dyscyplinarne.
Pierwszy krok – odwołanie do sądu pracy. W pozwie udowadniamy, dlaczego rozwiązanie umowy przez zwolnienie dyscyplinarne jest w Twoim przypadku niezgodne z prawem.
Termin odwołania:
Aby odwołanie mogło zostać uwzględnione przez sąd trzeba złożyć je w terminie 21 dni od otrzymania rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Co jeszcze Ci przysługuje:
Dodatkowo oprócz stwierdzenia przez sąd, że zwolnienie nastąpiło niezgodnie z prawem przysługuje Ci jedno z dwóch żądań:
- Przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach,
- Odszkodowanie.
Przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach czy odszkodowanie
Jest to żądanie bardzo rzadko wybierane, gdyż proces sądowy z pracodawcą nie sprzyja budowaniu lub utrzymywaniu dobrych relacji. Z doświadczenia wiemy, że pracownicy nie chcą wracać do takiego miejsca pracy.
Najczęściej w pozwie umieszcza się żądanie o zasądzenie odszkodowania. Sąd orzeka zgodnie z żądaniem pracownika. Oznacza to, że jeśli domagasz się zasądzenia odszkodowania, sąd nie może wpłynąć na Twoją decyzję i nakazać powrotu do pracy.
Wysokość odszkodowania zależy od rodzaju umowy na:
- czas nieokreślony – odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia,
- okres próbny – odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia,
- czas określony – odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, jednak nie więcej niż za okres wypowiedzenia.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się z nami – w Centrum Prawa Pracy pomożemy rozwiązać Twój problem ze zwolnieniem dyscyplinarnym.