Umowa o zastępstwo – 6 ważnych informacji
Czy umowa o zastępstwo jest korzystna? Co trzeba wiedzieć podpisujac ten rodzaj umowy? W dzisiejszej publikacji przedstawimy 6 najważniejszych informacji o niej.
Cel zawarcia umowy na zastępstwo
Jednym z elementów umowy na zastępstwo jest wskazanie celu zawarcia takiej umowy. Przy wpisywaniu do umowy na zastępstwo pracodawca powinien wskazać, że celem zawarcia tej umowy jest zastąpienie innego pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Wystarczy, że w umowie zostanie wskazane stanowisko pracy zajmowane przez pracownika. Nie ma konieczności podawania jego danych osobowych.
Wcześniej w umowie na zastępstwo pracodawca podawał imię i nazwisko nieobecnego pracownika. Obecnie natomiast, z uwagi na przepisy RODO, jest to niedozwolone. Wskazanie danych pracownika jest tutaj nieuzasadnione, ponieważ celem jest zachowanie ciągłości pracy i wykonywania obowiązków, a nie zastąpienie danego pracownika.
Ile trwa umowa na zastępstwo
Jedną z charakterystycznych cech umowy na zastępstwo jest to, że nie ma tutaj ograniczenia czasowego. Nie obowiązuje tutaj zasada zgodnie z którą umowa o pracę po 33 miesiącach staje się umową o pracę na czas nieokreślony. Tutaj ta zasada nie ma zastosowania. Dobrym przykładem jest korzystanie z uprawnień związanych z byciem rodzicem. Nieobecność pracownika może trwać wówczas nawet kilka lat.
📑 Więcej o umowie na czas określony w celu zastępstwa pracownika przeczytasz tutaj:
Konkretne uzasadnienie zawarcia umowy na zastępstwo
Umowa na zastępstwo nie może zostać zawarta bez wskazania konkretnej okoliczności lub konkretnego celu. Można powołać się np. na usprawiedliwioną nieobecność, jednak powód ten powinien zostać zapisany w umowie.
Wynagrodzenie pracownika z umową na zastępstwo
Czy pracownik zatrudniony na umowę na zastępstwo może zarabiać mniej od pracownika, którego zastępuje? Oczywiście, że tak. Warunki pracy i płacy mogą być inne – inny może być wymiar czasu pracy, jak i wynagrodzenie.
Rozwiązanie umowy na zastępstwo
Sama umowa o pracę na czas określony cechuje się tym, że konkretnie określono czas jej trwania. Inaczej wygląda to w przypadku umowy na zastępstwo. Pracodawca może wskazać końcową datę obowiązywania tej umowy, co będzie jednoznaczne z powrotem nieobecnego pracownika, jednak nie zawsze jest to do przewidzenia. Przyjmuje się, że umowa na zastępstwo ulega rozwiązaniu w momencie powrotu do pracy pracownika zastępowanego. Oczywiście nie jest to korzystne dla pracownika, który zastępuje osobę nieobecną, gdyż może nie znać daty zakończenia pracy u danego pracodawcy.
Czy umowa na zastępstwo chroni kobiety w ciąży
Umowa na zastępstwo nie zapewnia ochrony pracownicy w ciąży. Umowa ta może zostać rozwiązana wraz z upływem terminu, na jaki została zawarta.
Zostałaś/zostałeś zatrudniona/y na podstawie umowy na zastępstwo i chciałabyś/chciałbyś poznać swoje prawa? A może jesteś w ciąży i nie wiesz, jakie kroki należy podjąć? Umów się na konsultacje z naszymi specjalistami z prawa pracy.