Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika
Umowę o pracę może wypowiedzieć każda ze stron, czyli pracodawca lub pracownik. Należy jednak wiedzieć jak zrobić to zgodnie z prawem, aby wypowiedzenie było skuteczne. W dzisiejszej publikacji omówimy wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika.
Niejednokrotnie można spotkać się z sytuacją, kiedy pracownik składa wypowiedzenie umowy o pracę. Skutkiem złożenia wypowiedzenia jest rozwiązanie stosunku pracy. Zazwyczaj przy wypowiadaniu umowy, ulega ona rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia. Warto jednak wiedzieć jak powinien wyglądać taki dokument.
Kiedy pracownik może rozwiązać umowę za wypowiedzeniem
Pracownik może rozwiązać umowę za wypowiedzeniem:
- z każdego powodu, którego nie musi podawać w piśmie,
- przez złożenie pracodawcy oświadczenia o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem,
- w każdym momencie trwania stosunku pracy między stronami.
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony i nieokreślony jest uzależniony od stażu pracy pracownika:
- do 6 miesięcy – okres wypowiedzenia to 2 tygodnie,
- od 6 miesięcy do 3 lat – okres wypowiedzenia – 1 miesiąc,
- powyżej 3 lat – okres wypowiedzenia to 3 miesiące.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę w sytuacji, kiedy pracownik chce rozwiązać umowę zawartą na okres próbny, który wynosi:
- nie przekracza 2 tygodni – okres wypowiedzenia to 3 dni,
- jest dłuższy niż 2 tygodnie – okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień,
- wynosi 3 miesiące – okres wypowiedzenia – 2 tygodnie.
Pracownik może chcieć rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas określony bądź nieokreślony. Pismo może zostać złożone w każdym momencie – nawet wtedy, kiedy pracownik przebywa na urlopie czy podczas zwolnienia lekarskiego.
Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika
Pracownik nie musi wskazywać przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Jest to odmienna zasada od sytuacji, kiedy to pracodawca wypowiada umowę o pracę. Zasada ta dotyczy każdego rodzaju umowy – na czas określony, na okres próbny i nas czas nieokreślony. Pracownik, jeśli chce, może podać przyczynę odejścia z pracy, jednak nie ma takiego obowiązku narzuconego przez przepisy prawa. Pracodawca nie ma również prawa do tego, aby oceniać czy przyczyna ta jest wystarczająca do wypowiedzenia umowy o pracę, czy też nie.
Pismo z wypowiedzeniem umowy o pracę
To pracownik, który pozostaje w stosunku pracy z pracodawcą podejmuje decyzję o tym, że nie chce kontynuować z nim współpracy. Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika powinno mieć formę pisemną. Również samo pismo nie wymaga uzasadnienia. Oświadczenie pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę to czynność prawna jednostronna. Wypowiedzenie dokonane przez pracownika nie wymaga akceptacji pracodawcy.
Przygotowaliśmy dla Państwa wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika. Wzór ten wykorzystujemy w naszej kancelarii Centrum Prawa Pracy, więc mają Państwo gwarancję rzetelności.
Zespół Kancelarii Centrum Prawa Pracy