Sprostowanie świadectwa pracy po wyroku sądowym
Sprostowanie błędnego świadectwa pracy nie jest dobrą wolą pracodawcy, lecz jego obowiązkiem. Jeśli pracodawca nie sprostował świadectwa pracy, wówczas pracownik może wystąpić z powództwem do sądu pracy. Jak wygląda kwestia sprostowania świadectwa pracy po wyroku sądowym? O tym przeczytacie w dzisiejszym wpisie.
Poprzednio skupiliśmy się na elementach świadectwa pracy, istotnych terminach, a także możliwościach prawnych pracownika, który nie otrzymał sprostowanego świadectwa pracy. Więcej możesz przeczytać tutaj:
https://centrumprawapracy.pl/negocjacje-z-pracodawcami/swiadectwo-pracy-najwazniejsze-informacje/
Dziś poruszymy kwestię sprostowania świadectwa pracy po wyroku sądowym.
Z tego wpisu dowiesz się:
- do czego zobowiązuje pracodawcę prawomocny wyrok w kwestii sprostowania świadectwa pracy,
- z jakimi roszczeniami może wystąpić pracownik, któremu pracodawca odmawia sprostowania świadectwa pracy,
- jakie warunki muszą zostać spełnione, aby pracownik skutecznie mógł domagać się odszkodowania od pracodawcy.
Zobowiązania pracodawcy wynikające z prawomocnego wyroku sądu
Jak wspomniano we wcześniejszym wpisie, pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania świadectwa pracy bądź jego sprostowania. Prawomocny wyrok, który nakazuje sprostowanie świadectwa pracy, zobowiązuje pracodawcę do wydania pracownikowi nowego świadectwa pracy. W sytuacji, kiedy pracodawca nie wykona tego obowiązku, może zostać nałożona na niego grzywna w wysokości od 1000 złotych do 30 000 złotych.
Prawo do odszkodowania
Niespełnienie przez pracodawcę obowiązku wydania bądź sprostowania świadectwa pracy może skutkować obowiązkiem wypłaty odszkodowania dla pracownika. Pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody, która została wyrządzona przez pracodawcę wskutek niewydania świadectwa pracy bądź wydania niewłaściwego dokumentu. Wysokość odszkodowania jest równowartością wynagrodzenia za czas, w którym pracownik pozostawał z tego powodu bez pracy, jednak nie może przekraczać 6 tygodni.
Skuteczność roszczenia – jakie warunki należy spełnić
Aby pracownik mógł skutecznie domagać się odszkodowania od pracodawcy, muszą zostać spełnione następujące warunki:
- naruszenie przez pracodawcę obowiązku terminowego wydania lub sprostowania świadectwa pracy,
- zaistnienie szkody po stronie pracownika,
- związek przyczynowy pomiędzy naruszeniem powstałym z winy pracodawcy a powstałą szkodą.
Szkoda musi mieć charakter majątkowy. Dobrym przykładem jest utrata możliwości zatrudnienia u innego pracodawcy. Dotyczy to tylko odszkodowania za szkody, kiedy z winy pracodawcy, pracownik pozostawał bez pracy. Przykład: utracił możliwość zarobku w związku z tym, że nie pracował.
Jeśli pracodawca nie chce sprostować Twojego świadectwa pracy albo nie wywiązuje się z obowiązku wynikającego z prawomocnego orzeczenia, umów się na konsultację ze specjalistą z Centrum Prawa Pracy.